pgmfi.org

Hacking up Honda's ECU
It is currently Thu Mar 28, 2024 4:14 am

All times are UTC - 5 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: Wed Apr 29, 2009 3:37 am 
Offline

Joined: Tue Mar 17, 2009 4:46 pm
Posts: 161
Τι γίνεται ρε παιδιά,

μόλις ανακάλυψα την Ελληνική παρέα του φόρουμ. Δεν φαντάστηκα ότι οι Έλληνες ψάχνονται τόσο πολύ.... Λάθος μου. Έχω και εγώ ένα χοντάκι αλλά τράβηξα και τραβάω πολλά για να το κάνω σωστό αυτοκίνητο. Θα το παρατούσα αλλά μου αρέσει ρε παιδιά! Θα σας πω την ιστορία κάποια στιγμή.

Χαιρετίσματα στην Ελληνική παρέα!


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Sat May 02, 2009 10:15 am 
Offline

Joined: Sun Dec 11, 2005 7:36 am
Posts: 234
Location: veria-greece-macedonia
γεια σου αρχηγε
γιατι να το παρατησεις το χοντακι
πες μας την ιστορια σου


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Sun May 03, 2009 5:27 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 17, 2009 4:46 pm
Posts: 161
Χαιρετίσματα στην Ελληνική παρέα,

θα σας πω λοιπόν την ιστορία του αυτοκινήτου μου.
Πέρισυ το αγόρασα. Το αμάξι ήταν μαμά ESI μετατροπή σε VTi. Όλα καλά θα μου πείτε. Αυτά γίνονται κάθε μέρα. Το αμάξι το έλεγξα σε γνωστό μου μηχανικό, ο άνθρωπος μου είπε ότι το αμάξι ήταν ατρακάριστο, μηχανικά σε πολύ καλή κατάσταση κτλ κτλ... και το πήρα. Όλα καλά ρε παιδιά, το είχα τέσσερεις μήνες, κανένα πρόβλημα, λίγη βενζίνη, λίγο λαδάκι, πολύ σκίσιμο... έτσι, σαν Honda. Και έρχεται η πρώτη σφαλιάρα: πάω το καλοκαίρι να βγάλω κάρτα καυσαερίων. Το αμάξι στο ρελαντί πετούσε ντουμάνια!!! Ψηλά ήταν οκ. Το ψάχνω απεδώ το ψάχνω απεκεί, μου λέει ένας μηχανικός ότι μάλλον φταίει το πρόγραμμα, ε, λέω και εγώ να ασχοληθώ λίγο με τον εγκέφαλο. Ρε παιδιά, εδώ έρχεται η δεύτερη σφαλιάρα. Ο τύπος που έκανε την μετατροπή είχε βάλει σε civic του '94 μοτέρ, πλεξούδα και εγκέφαλο από ιαπωνικό.............. CRX!!!!!!!! Και όχι το Del Sol, το άλλο... το παλιό... του '89. Εν ολίγης, το αμάξι ήταν υποβιβασμένο σε obd0 με μοτέρ 20 χρονών και ούτε καν VTi.

Τέλος πάντων, το παίρνω απόφαση και λέω θα το παλέψω. Φορτώνω το μαμά πρόγραμμα, πάω για μέτρηση, ψηλά μηδενικοί ρύποι, ρελαντί εκεί που δεν έβγαζε τίποτα ξαφνικά άρχιζε να ντουμανιάζει, μετά από λίγο πεντακάθαρο κτλ κτλ... Το πάλευα πάνω από 6 μήνες και το αποτέλεσμα ήταν ότι ο εγκέφαλος θέλει άλλαγμα. Ε, αφού λέω δεν την γλιτώνω την αλλαγή, τουλάχιστον να το μετατρέψω σε obd1. Βρήκα εγκέφαλο, δεν έβρησκα πλεξούδα. Έφτιαξα μία μόνος μου, τη μοντάρω, αγοράζω και έναν αισθητήρα λ, έναν διανομέα και βάζω μπροστά. Το αμάξι πήρε με την πρώτη. Ούτε check engine ούτε τίποτα! Άρχισα να το κυκλοφορώ κανονικά. Και μετά απο λίγες μέρες έρχεται το λαμπάκι. Κωδικός 43. Κάνω το τεστ που υπάρχει στο repair manual και μου βγάζει προβληματικό εγκέφαλο. Λέω, τι γίνεται καταραμένο είναι και τους καίει; Παίρνω δανεικό ενός φίλου μου, εκεί που πάω να το δοκιμάσω, φορτώνω 1η, 2η στην τρίτη γκράουουουου... στο συνεργείο για μοτέρ. Βρήκα ένα φρέσκο μοτεράκι, το βάζω πάνω, όλα καλά, μετά από λίγο κωδικός 43. Λέω δεν γίνεται και τρίτος εγκέφαλος καμένος. Τους δοκιμάζω και τους δύο στο αμάξι του φίλου μου. Ήταν οκ. Άρα λέω θα έχω κάνει πατάτα στη πλεξούδα. Ψάχνω λίγο ακόμα, βρίσκω μία κομπλέ, με όλες τις φύσσες πάνω, την βάζω πάνω, κάνω βόλτα, κωδικός 43. Ε, εκεί ήμουν έτοιμος να βάλω πωλητήριο. Και τρώω τη φλασιά και βάζω τον αισθητήρα λ από το καινούριο μοτέρ. Ε, εκεί ήταν που είδα το τελευταίο λαμπακι. Και το ωραίο ποιό είναι; Ότι ο λ που είχα βάλει στην αρχή ήταν γνήσιος και ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΟΣ.

Με τα πολλά, το συμάζεψα το χοντάκι. Τώρα έχει γίνει εργοστασιακό VTi τελείως. Σήμερα το τελείωσα. Όλα είναι βαλμένα εργοστασιακά. Το μόνο που θέλει για να είναι ίδιο με τα VTi είναι το ABS. Αλλά δεν νομίζω ότι θα ασχοληθώ. Εσείς τι λέτε;

Αλλά ρε παιδιά, μπορείτε να φανταστείτε άνθρωπο που να κάνει τέτοιο κουτσούρεμα σε αυτοκίνητο; Εγώ ξέρω ότι ο κόσμος κοιτάει μπροστά. CRX Vtec σε VTi;;;;

Τι έχετε να πείτε;


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Mon May 04, 2009 3:02 am 
Offline

Joined: Sun Dec 11, 2005 7:36 am
Posts: 234
Location: veria-greece-macedonia
telos kalo ola kala arxhge
apo pou eisai


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Mon May 04, 2009 5:43 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 17, 2009 4:46 pm
Posts: 161
Ναι, όλα καλά τώρα.

Από το μεγάλο χωριό είμαι, δυστυχώς.


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue May 05, 2009 12:26 pm 
Offline

Joined: Sun Dec 11, 2005 7:36 am
Posts: 234
Location: veria-greece-macedonia
με το καλο αρχηγε,και πλεον ολα ειναι στα χερια σου :D


Top
 Profile  
Reply with quote  
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC - 5 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group